31 grudnia 2012
Nowy Rok...
Zobaczymy, jakie zmiany zajdą w Exploration w nadchodzącym roku. Być może już w styczniu doczekamy się jakiejś aktualizacji. Ostatnio jakoś cicho w świecie Exploration, może dlatego, że wszyscy doczekali się wersji 1.3.0. Ale może to chwilowa cisza, może wkrótce znowu więcej osób zacznie interesować się aktualizacjami. Ale z drugiej strony z systemu bada rezygnuje coraz więcej osób, także i gracze Exploration. Może autorowi w końcu uda się wydać wersję gry na Androida. Podejrzewam, że przez ten rok liczba użytkowników bady spadnie dramatycznie, także aktualizacja gry dla tego systemu nie miałaby już większego sensu.
No ale jak będzie, zobaczymy. Miejmy nadzieje, że będzie dobrze.
5 grudnia 2012
Co nowego w świecie Exploration?
Developer pisze, że aktualnie pracuje nad symulacją lawy. Później chciałby przekształcić generator terenu wzbogacając go w jaskinie i nowy teren, z większymi górami oraz przestrzenią z wodą. Jak widać autor zamierza bardzo rozwinąc swoją aplikację, aby jak lepiej się w nią grało. Do końca roku autor gry chciałby również wiele nowych bloków, m. in. szyby, tory i przyciski. Twierdzi, że do końca roku raczej nie zdąży już opublikować nowej wersji, a jeśli już, to nowością w tej aktualizacji byłyby tylko: lawa i jaskinie. Developer równolegle z tworzeniem nowych bloków będzie także pracował nad trybem survival oraz craftingem. Wkrótce zacznie także prace nad trybem multiplayer.
Szczerze mówiąć nie mogę doczekać się nowych wersji gry. A czy Wy, czekacie na nowe aktualizacje, czy przestaliście już grać w Exploration?
15 listopada 2012
Aktualizacja jest już dostępna
6 listopada 2012
1.3.1 już w certyfikacji
2 listopada 2012
1.3.1 - Już w następnym tygodniu?
30 października 2012
Teren znika, bloki znikają...
Co do opisanej sytuacji – to jest stan gry, w którym nie jest załadowanyżaden teren. Bloki są ukryte, żeby ta sytuacja była bardziej czytelna. Możepowinienem dodać komunikat z wyjaśnieniem? Jest to jedno z zabezpieczeń gryprzed uszkodzonymi zapisami statu. System bada (także iOS) czasem kończyproces aplikacji natychmiast zamiast zgłosić programowi koniecznośćnormalnego zakończenia. Takie zakończenie może nastąpić także w trakciezapisywania plików. Po takim zakończeniu aplikacji zapis stanu może nie byćw pełni aktualny, może być uszkodzony (ew. z innych powodów). Wczytywanieuszkodzonego zapisu mogłoby doprowadzić do nieskończonego cyklu –uruchomienie gry – wczytywanie uszkodzonego zapisu – crash i zakończenieprocesu – uruchomienie gry – wczytywanie uszkodzonego zapisu itp. Takiezachowanie gry ma zapobiec tej sytuacji i zasygnalizowanie użytkownikowi, żez ostatnio edytowanym terenem może coś być nie tak.Gra używa teraz znacznie więcej pamięci RAM i sytuacja, że proces zostanienatychmiastowo zakończony jest bardziej prawdopodobna. Bada kończy takżetrwający proces, jeśli użytkownik bardzo szybko uruchomi następny, zanim tentrwający zakończy np. zapis.
Uaktualnianie pliku z zapisem działa jak w transakcyjnych bazach danych ijest w wysokiej mierze odporne na błędy związane z przerwaniem zapisu wdowolnym momencie. U mnie ten błąd od dawna nie wystąpił (przy zasięgurysowania normalnym; przy dalekim zdarzał się). Przy wgraniu tekstur owiększej rozdzielczości może występować częściej. Najwięcej pamięci w grzezużywa teren (stan, siatka) i tekstury. Jest jeszcze pewne pole dooptymalizacji zużycia pamięci. Jeśli Ci ten błąd występuje to możesz na czasedycji ustawić zasięg rysowania krótki.
14 października 2012
Zapowiada się bardzo ciekawie...
Developer cały czas pracuje nad grą. Plan na najbliższe kilka tygodni to przygotować jak najwięcej bloków i zaimplementować obsługę animowanych modeli (dla potworków, postaci). Autor aplikacji myślał też nad szczegółami implementacji systemu analogicznego do redstone, ulepszeniami w generatorze terenu, problemami związanymi z dodaniem kooperatywnego edytowania terenu i problemami z przeniesieniem gry na telefony z systemem Android. Inną rzeczą, którą developer planuje dodać do gry, to obsługa modów z poziomu menu gry, tak, żeby w trakcie grania można było przełączać się na inny. Zaczął już pracę nad tą opcją. Dla terenu płaskiego doda prawdopodobnie parametr Wiek (np. od 0 do 100) określający stopień zalesienia.
W tym momencie ciężko podać więcej szczegółów, ale nowa wersja ukaże się prawdopodobnie po przygotowaniu pierwszych 9-18 bloków.
Czy czekacie już na kolejną wersję gry, czy może cieszycie się jeszcze obecną?
11 października 2012
Niebo i gwiazdy
Po aktualizacji naszej ulubionej gry statystyki odwiedzin bloga dramatycznie spadły. Albo wszyscy są mocno pochłonięci grą, albo po prostu nie interesują się nowinkami na temat Exploration. Co ja piszę... To ja jestem temu winien, ja przestałem pisać nowe posty.
Mam nadzieję, że to się zmieni, obiecuję, że będę częściej pisał na blogu.
Ale o co chodzi z tytułowymi: niebem i gwiazdami? Developer pracuje obecnie nad gwiazdami. Efekty możemy zobaczyć na poniższych dwóch screenach.
Jeszcze w pełni tej opcji nie skończyłem. Poprawiłem kilka rzeczy – użycie pamięci, szybszą reakcję gry po naciśnięciu Menu, dodałem gwiazdy - ale na telefonie wyglądają lepiej niż na screenach. Dodam też do gry górne warianty stopni i schodów. - Pisze Andrzej Chomiak.
Obecnie niewiele mi wiadomo na temat przyszłej aktualizacji Exploration - 1.4.0. Jeżeli czegoś się dowiem natychmiastowo Was o tym poinformuję.
A może macie ciekawe zapisy, i chcecie się podzielić screenami lub plikami save'ów? Jeżeli tak, to czekam na nie! Proszę pisać pod maila drdawidd@gmail.com. Z chęcią opublikuje przesłane przez was screeny i zapisy na blogu.
20 września 2012
A można było zdobyć kupony...
Dla zainteresowanych - link.
http://www.bada-world.info/index.php/aktualnosci/o-portalu/konkursy/899-gra-exploration-trzy-kupony-do-rozdania
Na to to wszyscy pazerni. Minęła chwila, i kuponów nie było. Taki konkurs chciało zorganizować forum bada-WORLD.pl (nie mylić z bada-WORLD.info). Wtedy jednak developer nie chciał zorganizować takiego konkursu.
Co myślicie?
16 września 2012
Modyfikacje do Exploration 1.3.0
eXp 1.3 by GAdam40
- Czcionka z Minecraft
- Nowe przyciski
- Nowy splash i ikona
11 września 2012
Prawie tydzień po aktualizacji...
6 września 2012
Nowe funkcje w Exploration - Poradnik
Generator terenu
Jest to z pewnością coś, co od razu rzuca się w oczy. Do wyboru mamy 3 generatory - Płaski (znany dotychczas), Latające bloki i nowy - Ziemia. Do każdego typu terenu możemy zdefiniować dodatkowe ustawienia terenu. Dla generatora "Płaski" ustawimy rozmiar terenu (128, 256, 512, 1024, 2048, 4096) i poziom podłoża (4-64). Dla latających bloków mamy możliwość ustawienia poziomu podłoża (2-46) i procentu latających bloków. Gdy wybierzemy typ "Ziemia" możemy wybrać tylko rozmiar terenu (wartości takie same jak w generatorze "Płaski").
Tworzenie nowego terenu |
Wybieranie rozmiaru nowego terenu |
Menu główne |
To był taki można powiedzieć techniczny opis. Latających bloków i terenu płaskiego raczej nikomu nie muszę opisywać. Nowością jest jednak typ terenu "Ziemia." Generowane są jeziora, wzniesienia, drzewa, kwiaty, grzyby... Osobiście muszę przyznać, że generator ten zrobił na mnie duże wrażenie.
Dzień / Noc
Kolejną nowością w grze jest tryb dzień / noc. Na niebie w zależności od pory dnia widnieje słońce lub księżyc. Wschód słońca następuje o godzinie 6:00, zaś zachód o godzinie 18:00. Godzinie? Tak, godzinie, ponieważ w grze można teraz precyzyjnie określić czas. Można go ręcznie zmienić w Menu -> Opcje -> Gra. Doba trwa 24 minuty. W końcu lampy w grze znalazły praktyczne zastosowanie. Nie ma nic lepszego, jak wieczorem wyjść na świeże powietrze, i podziwiać piękny zachód słońca :)
Słońce |
Księżyc |
Tryb latania
Jak zapewne wiedzieliście, w 1.3.0 miał również być tryb lotu. Taki możemy włączyć w Menu -> Opcje -> Lot. Aby unosić się w powietrzu, należy przytrzymać przycisk skoku i strzałkę w górę lub w dół. Tryb latania wyłącza się tak samo, tyle, że zamiast przycisku "Lot" pojawi się przycisk "Spacer".
Opcje |
Opcje |
Opcje grafiki
W zakładce Menu -> Opcje znajdziemy również coś takiego jak "Grafika". Możemy tam zmienić zasięg rysowania (do wyboru: normalny, krótki, tyci). Inaczej - jest to widoczność. Istnieje również możliwość zmiany jakości liści. Dostępne są: Wysoka wydajność, wydajność, oraz jakość. "Wysoka wydajność" powoduje brak przezroczystości w liściach, a "jakość" odwrotnie.
Opcje grafiki |
Zasięg rysowania - Normalny |
Zasięg rysowania - Krótki |
Zasięg rysowania - Tyci |
W nowej wersji Exploration nie znajdziemy przycisku "Zapisz", ponieważ zapis stanu gry jest uaktualniany na bieżąco. Mamy aż 100 slotów na nasze zapisy, także możemy spokojnie grać. Dodatkowo mamy możliwość podejrzenia szczegółów danego zapisu. Znajdziemy tam takie informacje, jak: Utworzony, zmodyfikowany, rozmiar terenu, położenie, nazwa pliku i rozmiar pliku. Możemy również skopiować dany zapis. Warto tu wspomnieć o tym, że nie możemy usunąć zapisu, na którym aktualnie prowadzimy grę.
Wybór mapy |
Właściwości zapisu |
Osobiście powiem, że jestem bardzo zadowolony z nowej wersji Exploration. Dziwią mnie trochę komentarze typu "Liczyłem na coś lepszego". Nie rozumiem, tym osobom nie podoba się nowy generator, czy jeszcze im mało nowych opcji? A co do generatora, warto wspomnieć, że jest to dopiero pierwsza wersja, która w przyszłości będzie jeszcze bardziej dopracowywana.
No więc nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wszystkim przyjemnej gry! :)
5 września 2012
Aktualizacja już w Samsung Apps!
4 września 2012
Gra przeszła certfikację. Prawdopodobnie jutro w Samsung Apps.
3 września 2012
Cierpliwości, to Wy nie macie...
Dziś zakończyły się testy gry na urządzeniu - stan certyfikacji zmienił się z Device Test na Confirmation (czyli gra przeszła pomyślnie testy, ale nadal proces certyfikacji trwa). Gra będzie dostępna w sklepie dopiero w następnym dniu po tym ostatnim potwierdzeniu.
Pre-test – w tym etapie mamy do czynienia z ogólną analizą zgłoszonej aplikacji.
Device Test – aplikacja w tym etapie jest już testowana przez pracowników Samsunga. Sprawdzane jest jej ogólne zachowanie po naciśnięciu przycisków, obróceniu ekranu, itp.
Content Review – w tym etapie również o przejściu aplikacji dalej decyduje człowiek. Z tym, że tu już aplikacja oglądana jest głównie pod względem danych w formularzu zgłoszeniowym. Czyli czy np. nadaje się do podanego przedziału wiekowego, w jakich kryteriach powinna się znaleźć, itp.
Confirmation – chyba najcięższy z pośród wszystkich etapów. Teoretycznie nie ma żadnych wytycznych, jednakże tu sprawdzane jest to, czy aplikacja działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Oceniana jest tu także jakość oraz przydatność aplikacji.
Complete status – jest to już ostatni etap. Tu sprawdzane są dane opisujące aplikację, screeny, itp. Ogólnie rzecz biorąc, nie sposób nie przejść tego etapu.
Sami przyznajcie - nie ma się co dziwić, że Exploration jest tak długo w procesie certyfikacji.
26 sierpnia 2012
Gra już przechodzi certyfikację. To potwierdzone.
Nowa wersja podobno już w certyfikacji
23 sierpnia 2012
W nowej wersji ustawisz nawet godzinę!
To będzie najgłośniejsza premiera Samsung Apps w tym roku, bynajmniej wg mnie. W końcu jest to jedyna aplikacja a 'la Minecraft na badaOS.
Nie dość, że w najbliższej aktualizacji pojawi się tryb dzień, będzie można również ustawić godzinę. Nie mówiąc już o generowanym terenie, czy możliwości latania.
Ze screenów można wywnioskować, że będą również ustawiania grafiki. Widoczność i jakość liści - to zrozumiałem ze screenów. Widać, że menu znacznie się powiększy.
No to na koniec screeny - żebyście mogli zobaczyć nowe menu.
21 sierpnia 2012
To już naprawdę koniec oczekiwań
20 sierpnia 2012
Multiplayer - to by było coś!
No co, pomarzyć każdy może. Ale te marzenia kiedyś będą rzeczywistością. Developer planuje kiedyś wzbogacić grę o grę wieloosobową.
18 sierpnia 2012
Nadzieja matką głupich...
Wchodzę dziś w menu na moim Wave. Patrzę na ikonę Samsung Apps a tam - biała jedynka w pomarańczowym kółku.
Skąd się wzięła ikona Exploration
Zdjęcie nosi nazwę The Earth seen from Apollo 17 - czyli po polsku Ziemia widziana ze statku Apollo 17. Wykonano je 7 grudnia roku 1972.
Wg mnie ładnie się ono prezentuje. Nie pomyślałbym, że zdjęcie wykonano tyle lat temu.. Szczerze mówiąc nigdy nie zetknąłem się z tym zdjęciem, ale może Wy mieliście okazję?
Ale niestety, mi ta ikona w ogóle nie kojarzy się z grą.. Gdyby ikona bardziej przypominała Exploration, np. jakiś blok, na aplikację na pewno trafiłbym wcześniej.
Wave mam od nie dawna (pół roku). Po zakupie telefonu szukałem różnych aplikacji w Samsung Apps. Gdy zobaczyłem pozycję Exploration, nie zainteresowałem się tym, nie zobaczyłem co to za gra, po prostu ikona sugerowała całkiem inny typ gry, niż jest w rzeczywistości. Po jakimś czasie jednak zobaczyłem co to za aplikacja. Nie żałuję :)
A jaką Wy macie opinie na ten temat, czy ikona Exploration Wam się podoba?
15 sierpnia 2012
Exploration na Androida?
Nie da się ukryć, że Android jest w tej chwili najpopularniejszym systemem na smartphony. No tak, ale co to ma wspólnego z Exploration? Dzisiaj nic, ale w przyszłości być może. Ale o tym za chwilę.
Nie da się również ukryć, że bada już powoli "umiera". Samsung już praktycznie nie interesuje się losem tego systemu. Teraz najbardziej skupia się na serii Galaxy oraz na nowym systemie tworzonym razem z Intelem - tizenOS.
Wszyscy developerzy powoli "uciekają" na inne platformy - Androida, iOS, itd. Byle jak najdalej od bady. Podejrzewam, że za rok już nie będą rozwijane żadne gry na badę.
No dobrze, to teraz trochę o Exploration. Developer w przyszłości planuję wydać swoją aplikację również na Androida. Na tej platformie wg mnie Exploration zdobyłoby większą sławę. W końcu w Androida jest wyposażonych większość smartphonów. Z drugiej strony jednak, w sklepie tego systemu - Google Play znajdziemy Minecrafta... Exploration'owi ciężko byłoby przebić się wśród ogromnej ilości przeróżnych aplikacji.
konkretnych planów kiedy. Priorytet to bada i iOS. - pisze developer, Andrzej Chomiak.
Developer przetestował już grę na telefonie, i wszystko wydaje się być ok. W nowej wersji gry będzie można ustawiać zasięg renderingu (cztery zasięgi) jak i porę dnia. Doba w grze równa się 20 minut, razem ze wschodem i zachodem słońca. Niebo animuje się płynnie. Można również wybrać określoną godzinę w ustawieniach. W następnej wersji (po 1.3.0) zostaną dodane gwiazdy i chmury.
Przy tworzeniu terenu można wybrać wielkość terenu:
128x128x128
256x128x256
512x128x512
1024x128x1024
2048x128x2048
4096x128x4096
W przyszłych wersjach teren będzie jeszcze większy, prawdopodobnie jedynym ograniczeniem będzie wielkość pliku z zapisem.
14 sierpnia 2012
Oczekując...
Wygenerowany teren |
Nowe opcje w menu - wersja 1.3.0 |
- start.scene do: Osp -> Applications -> 1p76lyzlfv -> Res -> scenes
Program STune |
- Tryb latania
- Nowy save
- Niebieskie niebo
- Czcionka z Minecraft
- Nowe przyciski
- Nowy splash i ikona